Under Transition - Pages may not always work!

2017 Gateway Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1846 Bill Gallagher Jonathan Flagg Peter Vanettinger
7 Blunders Joman Diec Matt Schwartz Adam Diprofio
7 Wonders MEGA T.J. Wallace Kyle Greenwood Nick Chavez
Abyss Derek Ren Adam French Matt Martinez
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Eric Downing Dr. Pramod Iyer Jonner Purinton
Advanced Civilization Timothy Oates Alfonso Weilbach Alex Vayhinger
Agricapalooza Timothy Oates Mike Munson
Agricola Mike Munson Winton Lemoine Lumin Sperling
Agricola Revised Ed Lisa King Lumin Sperling Ramon Vinluan
Aquarius Jezi Bieber Lauren Davis Chris Davis
Ashes: Rise of The Phoenixborn Benjamin Peck Rachel Pieper Decker Michael Gurrola
Battlestar Galactica Edward Tu Jeremy Langdon John Spence
Blue Moon City Darrell Stark Dwight Stone Mara Kenyon
Builders of Blankenburg J P Francoisse Roger Lo Alexandra Schultz
Camel Cup #1 Margarita De Cozar Moreno Geoffrey Greer Brandon Muller
Camel Cup #2 Aidan Rooney Susie Lee Tom Lebaron
Carcassonne Darrell Stark Robert Larson, Eric Downing Andreas Pluchar
Castles of Burgundy T.J. Wallace Mark Nadeski Gilbert Quinonez
Catan Mike Munson Fulvio Paganelli Lumin Sperling
Category 5 Richard Potthoff Lisa Burola Gilbert Quinonez
Caverna: The Cave Farmers Ian Caballero, Tracy Sangster
Century: Spice Road Darrell Stark David Mines Michael Sarsoza
Chaosmos Alex Packard
Chaosmos Sven Geier Malaclypse
Clash of Cultures Frank Madrid Mason Stewart
Cock & Bull... It's all about the Monkey! Brian Rush Diego Sewell Sophie Norman
Colony Eric Downing Rami Silverman Roger Ritchie
Concordia Stephen Bowen Ozgun Tumer Andrew Thorne
DC Deck Building Game Dennis Baranowski Caleb Gomez Jeremy Estrella
Dogs of War Zachary Pitts Alexis Letner Jonathan Zev
Dominant Species Benjamin Ou Matthew Gaffney Evan Craft
Dream Factory Tracy Ashizawa Andre Chautard Michael Swinson
Dream Home Blair Johnson Tanya Aldrich Sarah Kuivenhoven, Brooke Seltveit
Evolution Jonathan Zev Karen Haugland Valerie Lake
Forbidden Stars Thomas Diendorf Ec Bond Adam French
Formula-D Rich Pizann Sue Dekany Kurt Hanna
Galaxy Trucker Dwight Stone Jodie Sewell Luke Hardman
Game of Thrones 2d Ed Mike Summers Stephen Bowen Peter An
Ghost Blitz Jeremy Estrella Keith Aldrich Keira Estrella
Glory to Rome Nathan Morelli Yvonne Romero David Cohen
Goa: A New Expedition Edward Ong Kyle Greenwood Jason Marshall
Great Western Trails Nathan Morelli Martin Bowers Eddie H, Edward Ong
Istanbul Matt Black Christopher Buckley Stephen Bowen
Johari Jason Marshall Linda Jeffries David Koontz
Kanban: Automotive Revolution Thom Denick Mark Parsons Bill Harris
Kingdom Builder Brian Dickson Rick Lepore Eric Downing
Kingsburg Mark Parsons Jay Spowart Alasdair Burton
Legendary Encounters: Alien Christopher Alexander Karen Haugland Dwight Stone
Liar's Dice Michelle Olson Dwight Stone Lisa Burola
Lords of Waterdeep Tracy Sangster Kyle Greenwood T.J. Wallace
Love Letter #1 Noah Gerkin Scott Samarel Walter Wichowski
Love Letter #2 Nathaniel Taylor Brian Rush Darrell Stark
Love Letter #3 Ann (Duongchai) Brown Chris Brown David Brown
Machi Koro Christopher Buckley David Parayre Stephen Bowen
Manila Michael Swinson David Koontz Linda Jeffries
Merchant of Venus Bruce Nelson James Thomas Jim Cowan
Metropolys Frank Madrid Gregory Bailey Darrell Stark
Modern Art Rick Senki Michael Swinson Devlyn Davis
Monopoly Deal #1 Brandon Muller David Parayre Michelle Olson
Monopoly Deal #2 Vincent Fryer Lea Viceral Rick Lepore
Monopoly Deal #3 Nancy Sprute Eric Downing Matthew Bretado
My First Stone Age Rush Brinkley Ulric Xander Koontz
Nexus Ops Darrell Stark Atticus Gifford Eric Downing
No Thanks! Randall Machuca Karen Star Jamie Bussio
Oracle of Delphi Chris Buskirk David Mines
Outpost Todd Van Der Pluym Jim Cowan James Thomas
Overlords of Infamy Carrie Olson Erick Olson
Overlords of Infamy Heather Kelley Anna Mokraiy Luis Diaz
Phase 10 #1 Brian Cannon Cameo Baranowski David Parayre
Phase 10 #2 Michelle Paradis-Sorensen Cameo Baranowski Paul Slavich
Phase 10 #3 Lindy Brody Judy Ann Blake Toni Johnson
Pirates Cove Michael Swinson, Eric Cheng Carissa Cheng, Alex Ho
Port Royal Brian Dickson Mike Solan Toni Johnson
Power Grid Matt Black Christopher Buckley Alfonso Weilbach, Adam French
Power Grid World Tour: Benelux Lisa Burola Bruce Schlickbernd Christopher Mills
Power Grid: The Card Game Todd Van Der Pluym Jack Watson Paul Michalski
Puerto Rico Darrell Stark Ozgun Tumer Thomas Amundsen
Qwixx Deluxe Lisa Burola Matt Schwartz Michelle Paradis-Sorensen
Race for the Galaxy 2-player Joman Diec Joseph Espinoza John Oh
Red Dragon Inn Cameron Takahashi Sarai Gonzales-Hicks Robert Moon
Roll Through the Ages: The Bronze Age Eric Downing Darrell Stark Michael Swinson
Runewars Sean Merklin Rami Frankl Thomas Diendorf
Sagrada Randall Machuca Christine Marciniak Luis Diaz
Saint Petersburg Eric Downing Todd Van Der Pluym Karen Star
San Juan 2d Ed Reid Barkell Eric Downing Brandon Muller
Scythe Mark Parsons Gregory Bailey Martin Deolden
Sheriff of Nottingham Madeline Barnicle Eric Gadal Sod-Erdene Gadal
Smash Up David Parayre Yan Yan Adam French
Splendor MEGA Steven Estrella Sean Growley Jaye R
Stone Age Bruce Schlickbernd Gilbert Quinonez Jamal Green
T'zolkin: The Mayan Calendar Bradley Clarke Michael Courtois Susan Fintland
Talisman Cataclysm Solomon Chang Vicente Martinez Leonard Lopez
Terraforming Mars Gregory Bailey Kyle Greenwood Milan Hannon
The Downfall of Pompeii Brian Rush Heather Kelley Gregory Huber
The Hare & the Tortoise Jeremy Estrella, James Aldritch Jared Kami Kira Estrella, Xander Koontz
The Lord of the Ice Garden Patrick Ho Joe Landolph Jonathan Zev
Thurn and Taxis Gerald Delker Scott Samarel Gilbert Quinonez
Ticket to Ride First Journey Joseph Brown Xander Koontz
Ticket to Ride: Europe Courtney Holland Jaye R Kyle Greenwood
Ticket to Ride: India Jay Spowart Nancy Sprute Jim Lucas
Ticket to Ride: Pennsylvania Fulvio Paganelli Benjamin Lesel Pearl Brinkley
Ticket to Ride: Rails and Sails Jim Lucas Bill Harris Brandon Muller
Ticket to Ride: Switzerland Sarah Vandekamp Winton Lemoine Ozgun Tumer
Ticket to Ride: Team Asia Madeline Barnicle, Christine Marciniak Drewkitty ~..~, Ozgun Tumer
Ticket to Ride: USA 1910 Paul Michalski Rocco Garcia Michelle Estrella
Tickets to Ride Lumin Sperling Gilbert Quinonez Drew Brody
Titan Eric Downing Eric Gerber Emanuel Volakis
Trickerion: Legends of Illusion Nathan Morelli Michael Stratford Brittney Stratford
Tutti Frutti Xander Koontz Stella Freelin Travis Barksdale
Twilight Imperium 3rd Ed Martin Deolden Mac Clay Sage Garver
Uno #1 Mary Taylor Lewis Day Judy Ann Blake
Uno #2 Robert Lamarre Char Senki Matthew Bretado
Uno #3 Robert Lamarre Caleb Gomez Jaye R
Uno #4 Michelle Olson Mary Taylor Karin Yospe
Viticulture Showvick Kalra Marisa Kantor Ec Bond
Wits & Wagers Michael Swinson Bill Gallagher Scott Martin
Wizard Adam Diprofio Jonathan Zev Steven Ross
Xia: Embers of a Forsaken Star Frank Madrid Bret O'Connor Patrick Ho
Yahtzee Free for All #1 Nathaniel Taylor Matt Schwartz Ramon Vinluan
Yahtzee Free for All #2 Paul Slavich Michelle Paradis-Sorensen Jonathan S. Nowak
Yahtzee Free for All #3 Mark Lucas Kristy Haffner Samantha Waterhouse
Zombie Dice Michelle Paradis-Sorensen Elizabeth Brown Xander Koontz
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ascension: Chronicle of the Godslayer #1 Dennis Baranowski Rami Silverman Melissa Weiss
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Rami Silverman Melissa Weiss Adrian Espinoza
Castellan - Play to Win! William Valenzuela Cameron Gandara Michelle Upshaw
Chez Geek - Spring Break! Richard David Jesse Martinez Randall Machuca
Chez Geek - Spring Break! Sarah Mendez
Clank! Tournament Michael Murphy Brian Dickson Dread Pirate Kwim
Dice Masters Rainbow Draft Dave Intner Johnnie Lieske Rich Pizann
Exodus "Eclipse" Tournament Charles Watson Marcelo Figueroa Jon Brown
Exodus Booster Draft Tournament Charles Watson Josh Everman
Exodus Booster Draft Tournament Sheldon Moreley Benjamin Ziegert Bex Pie
Exodus Gateway 2017 Championship Josh Everman Charles Watson Marcus Walker
Friday Night DRAFT: Current Sets Isaac Intner Santiago Munoz Cameron Takahashi
Magic DRAFT: Current Sets Cameron Takahashi Sam Kim Henry Friedman
Magic DRAFT: Current Sets Brian Williams Charlie Brandt Jacob Kuskin
Magic SEALED Tournament: Current Sets Patrick Carino Theo Cyngiser Jefferson Cannon
Magic SEALED Tournament: Current Sets Jesse Feldman Isaac Intner Devin Fisher
Magic SEALED Tournament: Current Sets Angela Chandler Daniel Lee
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Tanya Aldrich Melissa Weiss
Magic: The Gathering - Pauper Tourney Frank Zazanis Cameron Takahashi Michael Arsollon
Munchkin - Players' Choice Nicholas Butler Sean Rich Perrin Weiss
Munchkin - Players' Choice Andrew Mendez Sarah Mendez Elliot Belty
Munchkin - Players' Choice Hugo Minott Garrison Finley Nicholas Butler
Munchkin - Players' Choice Tom Lebaron Nicholas Butler Doug Ecks
Munchkin - Players' Choice Jacob Kuskin Bex Pie
Munchkin - Players' Choice Morgan Doan
Munchkin Cthulhu Guest Artist Edition Patrick Dickson Jefferson Cannon Brian Williams
Munchkin Tournament Dennis Wilkins Chris Brown Allen Eckhouse
Munchkin Treasure Hunt! Elizabeth Brown Chris Brown Xander Koontz
OGRE 6th Edition Ron Artigues Victor Suess Raul Morales
Pirates Sink & Keep:Godzilla vs Candy Land Benjamin, Keith, Rush, Xander
Pokemon #1 Breck Lebaron Matthew Lee, Elliott Lee
Revolution! Adam Diprofio Morgan Doan
Revolution! Drew Brody
Revolution! Julia Chung
Revolution! Drew Brody
Star Wars Destiny BOOSTER DRAFT Neil Perrine Patrick Sewell Jimmy Crowell
Star Wars Destiny Cube Draft Alexander Nobles Ryan Scholz Larry Page
Star Wars Destiny Modified Swiss Alex Vayhinger Jimmy Crowell Jonathan Gutierrez
Star Wars Destiny Standard Constructed Alex Vayhinger Jason Dauer Carter Doan
Star Wars Destiny Standard Constructed Ryan Nuqui Carter Doan Alex Vayhinger
Star Wars Miniatures: Constructed Epic Duo's Jeremy Branzuela James Branzuela Kyle Trujillo
Star Wars Miniatures: Sealed Virtual Booster Draft James Branzuela Jeremy Branzuela Kyle Trujillo
Tak: A Beautiful Beginners Tournament Eric Warner Frank Zazanis Steve 3 Ehrensperger
Tak: A Beautiful Tournament Valerie Lake Kenny Johnson
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Kris Lee Griffin Geller Ryan Jellison
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Matt Cuneo Marcelo Figueroa Jacob Kuskin
Yu-Gi-Oh! Tournament Damian Rodriguez
Yu-Gi-Oh! Tournament Griffin Geller
General Events 1st Place 2nd Place 3rd Place
Naming of the Sprue Mara Kenyon, Yvonne Romero, Joseph Espinoza, David Mohajer
Strategicon Football League - 2017 Bloodthirsty Vamps (Clifford Bennett)
LARPs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Starship Valkyrie (Per Supv Ryan McMullen) Matthew Patterson Bowen Huang Stan Cascone
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Blood Bowl: N00ber Bowl III Wes Conklin Eric Warner Paul Villar
Circus Maximus Sullivan Weibert Erick Olson Carrie Olson
Epic Ship Encounter Tom Lebaron Naseem Zubi William Fretze
Speed painting Marisa Kantor Bret Nelson Mark Delatorre
Star Wars Armada M H Greg Mazovrek Frank Vassallo
The 3rd Annual Hildebrand Open Tournament Kyle Timberlake Matthew Ragland Anthony Roche
Warhammer 40K ITC Rogue Trader Tournament Tom Malone Vincent Weibert Adam Solis
X-Wing Kids Tournament Isaiah Brody Milo Rose Lindy Brody
X-Wing: 100 point tournament Commander Malone Drew Brody M H
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Jim Sandoval
Fantasy Large Zack Tscharanyan
Fantasy Single Brenda Ho Nancy Sprute Zack Tscharanyan
Fantasy Unit Andrew Gledhill
Historical Single Brenda Ho
Open Wes Conklin Thom Denick Jesse Boyens
Sci Fi Large Vincent Weibert Zack Tscharanyan Isaiah Brody
Sci Fi Single Jim Sandoval Paul Thomsen Wes Conklin
Sci Fi Unit Tom Lebaron
Strategikids Sullivan Weibert Tyler Sherman Isaiah Brody
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
The Genius Game Ben Ritter Adam Diprofio Jesse Feldman
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Final Scott York Kris Freeman Gary Gandara
Pinnacle/Palladium - RIFTS tournament Joel David Reed Ryan Bell Gabrielle Aviles
Pinnacle/Palladium - RIFTS tournament Joel David Reed Jason Bozarth John Lang
Pinnacle/Palladium - RIFTS tournament Andrew Berk Joel David Reed
Total Party Kill Tournament Chris Buckley, Ben Lesel, Yan Yan, David Arvizo
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearthstone Clavin Lee Peter An Tevin Bishop
Injustice 2 #1 Youssef Zubi Jason Duvall Nathan Yospe
Injustice 2 #2 Nathan Yospe Jason Bailey Jason Duvall
Iron Block Challenge Char Senki Emily Millegan Tristan Brooks
Mario Kart 8 Jeremy Estrella Aidan Brooks Jordan O'Kelley
Mario Kart 8 Team Race Jason Bailey Tristan Brooks
Overwatch Carter Doan, Nolan Powelson Matthew Rebeles, Zoki Armstrong Aj Armstrong
Super Smash Bros Tyler W. Leo Ventimilia
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Walter Wichowski Hani Zubi
Axis & Allies Dale Conklin, Peter Kitinski Luke Hardman, Pablo Hernandez
Battle Cry Tournament Christopher Ramirez Bruce Ballard
Game of Thrones Nicholas Werner Ramil Villegas Mike Tan
Maria Johnny Sung Ron Artigues
Sails of Glory Tournament Bruce Schlickbernd Harry Berry
Sails of Glory, Frigates Rick Lepore Andrew Nicholas George Nickols
Virgin Queen (Campaign Tournament) #1 Anthony Stenzel Marshall Neal Kurt Stenzel