Under Transition - Pages may not always work!

2018 Orccon Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
1830: Railways & Robber Barons Jonathan Flagg Robert Barath Bill Gallagher
7 Blunders Sean Growley Kyle Greenwood David Parayre
7 Wonders Duel Frank Madrid Brian Dickson Andre Chautard
7 Wonders MEGA Brian Symington Michael Swinson Stephen Bowen Sean Growley
Acquire: David Woolcott Memorial Craig Caven Maryam Al-Hammami Geoffrey Greer
Agricapalooza Winton Lemoine T.J. Wallace Gilbert Quinonez
Agricola Lumin Sperling Reid Barkell Matt Black
Ashes: Rise Of The Phoenixborn Mike Hanson Jimmy Crowell Allan Sylvia
Barker's Row Rachell Berania Erick Olson Michael Pearson
Barker's Row Alfredo Forero Daniel Schuelke Carina Schuelke
Battlestar Galactica Humans Prevailed
Blue Moon City Michael Swinson Jenn Van Persaud Mara Kenyon
Camel Up #1 John Kuchta Robert Lamarre Judy Ann Blake
Camel Up #2 Jason Demoura Jaye R Robert Lamarre
Can't Stop Darrell Stark Heather Mazorow Eric Downing
Carcasonne Darrell Stark Eric Downing Cameron Vanetti
Cat Lady Sean Growley, Liz de la Cruz, Tracee Brandon Duyan Rachell Berania
Catan Jeffrey Millegan Willie Malone Paul Edelstein
Catan Finals Burak Ozgur Marlon Shows Lumin Sperling
Category 5 Jaye R Richard Potthoff Lars Thorn
Century: Spice Road Stanton Peay Darrell Stark Curtis Adams
Chimera Station Jenn Van Persaud Bill Persaud Andy Mcguire
Chimera Station Andy Mcguire Melva Guzman Jonathan Zev
Chinatown Chris Green Jerell Maneja Edward Williams
Clans of Caledonia Jerell Maneja Roger Ritchie Rachell Berania
Codenames: Partners Kim Chen, Michael Swinson Andre Chautard, Dea Abruzzo Joman Diec, Sam Nazarian
Codex Ryan Burbridge Erich Sforza Frank Madrid
Commies! Maximos Forero Scott Samarel Alfredo Forero
Commies! Nathan Yospe
Commies! Chris Rollins Dean Taylor
Commies! John Robinson Walter Wichowski
Cthulhu Dice Jenn Van Persaud Jordan Ackerman Eric Downing
Cthulhu Wars: Earth Cassie Hicks Darrell Stark Pramod Iyer
Dominion Expansions Robin Stout Diana Nelsen Bob Stout
Dream Factory Darrell Stark Jerell Maneja Michael Swinson
Fire and Fury: Supremacy 2020 Chris Jenkins Braden Boe Catherine Greife
Fireball Island Ryan Reyes Daniel Cerny Jason Demoura
Forbidden Stars Dennis Bolin Joshua Beller Marty Watrous
Formula D Jason Demoura Kurt Hanna Daniel Cramer
Fury of Dracula 2nd Ed Maximos Forero and Robert Flores
Goa: A New Expedition Daniel Ihlenfeldt Edward Ong Brennan Wilkins
Great Western Trails Eddie H Winton Lemoine Kyle Greenwood
Hit the Throttle Rose Brinkley Rush Brinkley Tanya Aldrich
Honshu Erich Sforza Carey Klenetsky Tanya Miller
Istanbul Nathan Morelli Susan Fintland Jason Castelli
Kingdom Builder Brian Dickson Eric Downing Eleanor Halloran
Kingsburg Stanton Peay Jay Spowart Jon Daneshgar
Legacy: The Testement of Duke de Crecy Randall Holbrook Brett Holbrook Nicholas Sobko
Liar's Dice Ramon Vinluan Eric Downing Darrell Stark
Little Drop of Poison Melinda Barbosa Kent Sutherland Matthew Alvarez
Lords of Hellas Ec Bond Todd Preston Marisa Kantor
Love Letter #1 Tracee Grace Letner Michelle Olson
Love Letter #2 Zachary Pitts Nancy Sprute Nathaniel Taylor
Love Letter #3 Gwyneth John Dennis Baranowski Karin Yospe
Madeira Jonathan Zev Naveen Sharma Andy Mcguire
Magic Realm Thomas Diendorf Justin Scott
Manila Matt Larralde Matthew Lavarini Michael Swinson
Mars Attacks: The Dice Game Grant Scholler Mardi Girard Andrea Onukwubiri
Merchant of Venus Gerald Delker Michele Arko Heather Spowart
Minecraft: Card Game? James Aldrich Ulric Keith Aldrich
Monopoly Deal #1 Eric Downing Darrell Stark Sean Rich
Monopoly Deal #2 Lea Viceral Cameo Baranowski Karin Yospe
Monopoly Deal #3 Chris Gillis Eric Downing Lea Viceral
Munchkin Cthulhu: Guest Artist Edition Jon Daneshgar Kimberly Mumford Alex Baeza
Munchkin Nightmare Before Christmas (Lite) Jennifer Jones Drew Brody Lindey Brody
Munchkin Panic Brian Trautman Dana Carroll Anna Mokraiy
Munchkin Treasure Hunt Ben Hicks Jeff Pate Christina Gonzalez-Hicks
Munchkin Wonderland Eric Downing Heather Mazorow Andrew Risner
New Salem: The Constable Expansion Ferdinand Capitulo Eric Downing David Guttierez
New Salem: The Constable Expansion Dana Carroll Brian Trautman Brian Henk
Nexus Ops Darrell Stark Eric Downing Heather Mazorow
No Thanks! Karen Star Eric Downing Sean Rich
Overlords of Infamy Kyle Greenwood Roger Ritchie Marty Watrous
Phase 10 #1 Michelle Paradis Eric Downing David Parayre
Phase 10 #2 Eric Downing Cameo Baranowski Sharon Ezra
Phase 10 #3 Samantha Waterhouse Judy Ann Blake Ivan Yospe
Port Royal Jerell Maneja Todd Vander Pluym Robert Flores
Power Grid Bruce Schlickbernd Sarionne Brian Simmons
Power Grid Deluxe Matt Black Brian Simmons Nick Chavez
Power Grid World Tour: Australia Jack Munson Mike Munson Christine Marciniak, Lisa Burola
Power Grid World Tour: Brazil Lisa Burola, Eddie H, Christine Marciniak, John Cuthbertson
Power Grid World Tour: India Lisa Burola, Reid Barkell Mike Munson, Jack Munson Gerald Delker
Power Grid World Tour: Spain & Portugal Jack Munson Mike Munson Christine Marciniak
Puerto Rico Darrell Stark Edward Williams Marc Capitulo
Race for the Galaxy Mara Kenyon Winton Lemoine Joman Diec
Red Dragon Inn Megan Takahashi Alexis Letner Annamarie Farquhar
Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island Frank Ferraro Steffan Muntsinger Maximos Forero
Robo Rally Sullivan Weibert Vincent Weibert Daniel Schuelke
Runewars Rick Baptist Todd Preston Mike Mccleary
Sovereign Chess Daniel Tran Nathan Yospe Johnny Vasquez
Sovereign Chess Daniel Tran Harrison Ring Robert Graff
Splendor MEGA Paul Schipitsch Erich Sforza Danya Freidin Jaye R
Starship Awesome 3000 Isaiah Brody Drew Brody Quinlan Cantrell
Stone Age Gilbert Quinonez Nick Chavez Bill Harris
Sword & Sorcery Benjamin Peck Johnathan Pulos Frank Ferraro
T'zolkin: The Mayan Calendar Len Deuel Cheryl Gaul Edward Ong
Talisman/Cataclysm Leonard Lopez Solomon Chang
Terraforming Mars Final Bruce Schlickbernd Brandon Cano Walter Wichowski
The Castles of Burgundy T.J. Wallace Kyle Greenwood David Mines
The Hare & the Tortoise Keira Estrella James Aldrich Leonidas Chandler
The Looney Bin Jessica Sanchez Melva Guzman Rafael Martinez
The Lord of the Ice Garden Thomas Diendorf Heather Mazorow
The World Cup Game: 1930 Bill Harris Robert Neff Peter An
The World Cup Game: 1966 Rick Lepore Samir Shah Robert Neff
The World Cup Game: Main Game Robert Neff Samir Shah Michael Soh
Thurn and Taxis T.J. Wallace Andre Chautard Steven Estrella
Ticket to Ride Jaye R Darrell Stark Ivan Yospe
Ticket to Ride: Africa Darrell Stark Robert Larson Renee Rose-Perry
Ticket to Ride: Europe Renee Rose-Perry Bradley P. Thomas Michael J. Russell
Ticket to Ride: First Journey Ramon Vinluan Lacey Pitino Darrell Stark
Ticket to Ride: India Ozgun Tumer Matt Schwartz Brian Rush
Ticket to Ride: Pennsylvania Darrell Stark Lisa Burola Gilbert Quinonez
Ticket to Ride: Rails & Sails Benjamin Peck Bob Stout Brandon Muller
Ticket to Ride: Switzerland Ozgun Tumer Karen Star Michelle Mills
Ticket to Ride: UK Jeannette Albright Matt Schwartz Jaye R
Titan Bill Beyermann Alasdair Burton Charles Eric Gerber
Treasure Hogs Julia Tokuhama
Trickerion David Smullens Kent Mcclard Jamie Bussio
Tutti Frutti Rose, Junia, Lindey, James, & Rush
Twilight Imperium: 4th Ed Benjamin Peck Solomon Chang Paul Luebbers
Tyrants of the Underdark Lauren Davis Jonathan Zev Ayn Warren
Uno #1 Robert Lamarre Matthew Bretado Jon Daneshgar
Uno #2 Bradley P. Thomas Samantha Waterhouse Judy Ann Blake
Uno #3 Cameo Baranowski Samantha Waterhouse Dennis Baranowski
Uno #4 David Parayre Mary Taylor Dennis Baranowski
Vegas Showdown David Mines Jonathan Flagg Len Deuel
Viticulture Mara Kenyon Bill Persaud Jenn Van Persaud
Wits and wagers Eric Downing Michael Swinson Lisa Burola
Write Knights Sean Growley Josh Wood Joman Diec
Xia: Embers of a Forsaken Star Benjamin Peck Doug Mann Dennis Mann
Xia: Embers of a Forsaken Star Patrick Ho Doug Mann Gregory Hultgren
Yahtzee Free for All #1 Eric Downing Abigail Larios Bill Gallagher
Yahtzee Free for All #2 Matty Wilkerson Jon Daneshgar Nathaniel Taylor
Yahtzee Free for All #3 Nancy Sprute Rhonda Blue Dennis Baranowski
Yamatai Scott Samarel Andy Mcguire Len Deuel
Zombie Dice Emerson Chen Andrew Larratt-Smith Austin Tran
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ascension: Chronicle of the Godslayer #1 Melissa Weiss Matt Cohen Ephraim Silverman
Ascension: Chronicle of the Godslayer #2 Dennis Baranowski Ephraim Silverman Angharad Caceres
Brawl Miho Asada Henry Seargeant Hong Tran
Chez Geek - Spring Break! Joshua Griset Benjamin Silvers Elliot Belty
Chez Geek - Spring Break! Doug Ecks Jennifer Jones Elliot Belty
Dicemasters: Rainbow Draft - Random Set Dave Intner Melissa Weiss Kim Shaver
M:tG Friday Night DRAFT Cameron Takahashi Jason Larock
M:tG Modern Constructed Frank Zazanis Devin Fisher Ed Zeamba
M:tG Rivals Re-Release: Sealed Harold Goldstein Shane Sauby Daniel Del Pilar
M:tG Rivals Re-Release: Sealed Harold Goldstein, Theo Cyngiser
M:tG Rivals Re-Release: Sealed George Carceres Marc Rehm
Magic: The Gathering - Keith Aldrich Pauper Highlander Tourney Michael Arsollon Frank Perkins Tanya Aldrich
Magic: The Gathering - Late Night Casual Gathering Jon Brown Sammie Allan Christian Suorsa
Magic: The Gathering - Pauper Tourney Ryan Rodriguez Michael Arsollon Frank Zazanis
Magic: the Gathering Commander Kenneth Enos Ryan Rodriguez Sammie Allan
Magic: the Gathering Commander Sammie Allan Kenneth Enos Danny Del Pilar
Magic: the Gathering Commander Sammie Allan
Magic: the Gathering Draft (Current Sets) Jacob Kuskin Colin O'Rafferty Marshall Fox
Magic: the Gathering Draft (Current Sets) Vincent Pascoe Harold Goldstein Jacob Quintero
Magic: the Gathering Draft (Current Sets) Jack Schwarm Harold Goldstein Grady Catterall
Middle Earth CCG Dan Johnson Gene Berry Noah Mindess
Middle Earth CCG Players Won
Middle Earth CCG Players Won
Middle Earth CCG Rob Mindess Larry Page Dan Johnson
Munchkin - Players' Choice Dean Taylor Joshua Griset
Munchkin - Players' Choice Erica Solie Derek Ren Erik Solie
Munchkin - Players' Choice Traci Garland Elizabeth Molina David Whiting
Munchkin Tournament David Whiting Elizabeth Molina Traci Garland
Munchkin Treasure Hunt! Victor Rea Keith Aldrich
OGRE 6th Edition Benjamin Silvers Billy Salazar
Pirates Sink & Keep "Jumanji: Welcome to the Ocean" Everyone
Pokemon #1 Breck Lebaron Scott Wheeler Kenneth Enos
Pokemon #2 Jacob Kuskin Matthew Lee Roman Hammil
Red Dragon Inn #1 Sarai Gonzalez-Hicks
Red Dragon Inn #5 Ryan Dismukes Sarai Gonzalez-Hicks
Red Dragon Inn #7 Kelly Moore Sarai Gonzalez-Hicks
Red Dragon Inn #8 Ivan Yospe
Revolution! Dennis Wilkins Brennan Wilkins
Star Wars Destiny Draft/Sealed Preda Jittanoon Brandon George Josh Everman
Star Wars Destiny Draft/Sealed Alex Vayhinger Jim Lafferty Dan Johnson
Star Wars Destiny Draft/Sealed Zachary Tucker Dan Johnson Noah Mindess
Star Wars Destiny Standard/Infinite Tournament Ben Vanbuskirk Jim Lafferty Toni Johnson
Star Wars Destiny Standard/Infinite Tournament Noah Mindess Larry Page Dan Johnson
Star Wars Minis Sealed Booster Draft #1 Andre Bashay James Branzuela Zachary Adams
Star Wars Minis Sealed Booster Draft #2 James Branzuela Andre Bashay Zachary Adams
Tak Frank Zazanis Mustafa Alammar Kevin Pearl
Tak Geoffrey Greer Mark Sanfilippo Robert Strange
Yu-Gi-Oh! Lite Tournament Christopher Anderson Emerson Chen
Yu-Gi-Oh! Tournament Patrick Ward
LARPs 1st Place 2nd Place 3rd Place
Long Live the King Ava Benavidez Kevin Pearl Matthew Patterson
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
100 point X-Wing tournament Michael Deegan Isaiah Brody Willie Malone
Bolt Action Tournament Greg Mazourek Pete Porfido Chris Brockmeier
Circus Maximus Sullivan Weibert Mark Sanfilippo Leonard Sherman
Dreadball 2nd Edition Casual Tournament Roger Stilwell William Stilwell Josh Halas
Epic Ship Encounter Tom Lebaron Drew Brody William Fretze
Noober Bowl IV Chris Lovell Matt Gonzalez Mark Nicholson Jr
Orccon ITC Warhammer 40K Grand Tournament Darrian Dalangini Vincent Weibert Tyler Russo
Team Yankee Invitational Tournament Day 1 Jacob Torgeson Alex Hackert
Team Yankee Invitational Tournament Day 2 Christian Sorensen Jacob Torgeson M H
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ca$h 'n Gun$ Live Team Potatos Stuff Hungry Hungry Hypnos
Ca$h 'n Gun$ Live Nugget Squad No Name The Gays
Ca$h 'n Gun$ Live Pearly the Panda Illuminaughty Miss Me with that S*!?
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
Escape Room In A Box Players Won
GROWL David Parayre Cameron Gandara Jessica Sanchez
GROWL Potato Pie Victor Rea Alfredo Forero, Nathan Yospe
GROWL David Parayre Cameron Gandara Jessica Sanchez
GROWL Samina Ghulamali Kelsey Rico Andrew Larratt-Smith
Ice Cream Empire Lauren Davis, Matthew Bretado
Ice Cream Empire Jerell Maneja
Ice Cream Empire James Nuesca
New Salem: The Constable Expansion David Panzer
Ninja (Playground Game) Thomas Acuna Ruby Intner Liam Frembling
Ninja (Playground Game) Ruby Intner Thomas Acuna Jake Smith
Prince AJ's Super Scavenger Hunt Samina Ghulamali Kelsey Rico Richard Muro
SoCal Dewbacks Darkwatch Invitational Exhibition 2 Mark Carico
Speakeasy Feds
Speakeasy Tie
Stupid Users: BETA Alex Chauvin
The Genius Game Renee Hammer Drew Conley Sean Rich
The Resistance: Avalon Good
Two Rooms and a Boom Blue Team
Ultimate Werewolf Village
Ultimate Werewolf Jesse Q
Ultimate Werewolf Wolves
Ultimate Werewolf Villagers / Cultist
Ultimate Werewolf Village
Ultimate Werewolf Village
Ultimate Werewolf Villager
Ultimate Werewolf Villager
Ultimate Werewolf Villager
Ultimate Werewolf Wolves
Ultimate Werewolf Wolves
Ultimate Werewolf Villager
Ultimate Werewolf Wolves
Werewolf: Twilight Edition Villagers
Witchhunt Villagers
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Fantasy Large Josh Simon/Tyler Russo Chris Lovell
Fantasy Single Joshua Howdeshell Erin Prichard/Blaed Deuel
Fantasy Unit Alex Hackert Dave Intner Brenda Ho
Historical Large Rob Boyens Joshua Howdeshell Jeff Huerta
Historical Single Brenda Ho Joshua Howdeshell Stephanie Tennison
Historical Unit Alex Hackert Thom Denick Nicholas Lavarini
Open Wes Conklin Thom Denick Josh Simon
Sci Fi Large Tyler Russo Paul Szymborski
Sci Fi Single Tyler Russo Alex Hackert Jesse Boyens
Sci Fi Unit Tyler Russo Andrew Gledhill
Strategikids Hayden H, Anakin R Isaiah Brody, Caleb K
RPG 1st Place 2nd Place 3rd Place
Gurps Adrian Konikow Ron Shaw Luis Alvarez
New Strawn: Kansas Shuffle Jeanne Sikoff Daryle Landers Nicholas Derosa
Mexican Cargo Run: Rio Grande rendezvous Part 1 Andrea Mccoll Milo Burr Bryan Sanders
Mexican Cargo Run: Rio Grande rendezvous Part 2 Gabrielle Aviles Milo Burr Bryan Sanders
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Super Smash Bros. 1v1 Marcus Walker William Jackson Chubbs Le Werewolf
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Andy Nicholas Craig Caven
Axis & Allies Luke Hardman Dale Conklin Tim Towery
Battle Cry Anakin Ramirez Christopher Ramirez
Down in Flames William Schnitzler Mario Goldgorin
Fallout BG John Liddy Kimberly Brown Sudro Brown Ii
Frederick Terry Newton Chris Green Nicholas Werner
Kriegsspiel Benjamin Ou, Kevin Sue, Eric Delgado, Kurt Keckley
Maria John Oh
Rune Wars John Oh Peter An Doug Spice
Sails of Glory Bruce Schlickbernd Gabe Resneck Stanton Peay
Sails of Glory, Frigates Bruce Ballard Justin Scott
The Expanse Sudro Brown Ii Kimberly Brown John Liddy