Under Transition - Pages may not always work!

2018 Gamex Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
7 Wonders MEGA Bill Persaud Matt Schwartz Sean Growley Eric Downing
A Feast for Odin Nathan Morelli Brett Holbrook Gregory Huber  
Acquire - David Woolcott Memorial Tournament Bruce Schlickbernd Scott Kelly Daniel Halloran Sudro Brown Ii
Angry Birds Card Game Orion Dowdy James Aldrich Rush Brinkley  
Azul Richard Giedlin Matt Schwartz Carol Haney  
Battlestar Galactica Cylons      
Blue Moon City Michael Swinson Lisa Burola Jesse Feldman  
Bob Ross: Art of Chill Game Mike Guerrant Kayla Barbosa Grace Letnerr  
Boss Monster Jonathan Nowak, Erica Couchman Stephen Debaun    
Boss Monster Rhonda Blue Nathan Yospe Maximos Forero  
Bruxelles 1893 Reid Barkell Kelly Leitereg Neal Leitereg  
Builders of Blankenburg Paul Slavich      
Camel Up #1 Terry Ash Geoffrey Greer Erik Solie  
Camel Up #2 Scott Hansen Stephanie Delatorre Mark Delatorre  
Carcassonne Jeff Jones Sullivan Weibert Carla Haak  
Cat Lady Sean Growley Steve Behnke Heather Mazorow  
Catan National Qualifier Finals Matt Schwartz Jesse Warren Heather Mazorow  
Category 5 Eric Downing Lisa Burola Mycroft Roske  
Century: Spice Road David Mines Darrell Stark Ramon Vinluan Brandon Muller
Champions of Midgard Unrivaled Super Satellite Oscar Perez Darrell Stark Angel Orta-Perez  
Chinatown Ramon Vinluan Amie Kaczmarski Steffan Muntsinger  
Colt Express Amie Kaczmarski Steven Estrella Brandon Muller  
Commies! Eliot Roske Sean Rich Austin Tedman  
Commies! Kurt Vogeley      
Custom Heroes Joman Diec Sean Growley Grace Letnerr  
Dead of Winter Lea Viceral Grace Li Matt Peterson  
Descent Journeys in the Dark 1st Ed Team Wee Pee Freely      
Dokmus Jonathan Zev      
DOOM: The Board Game Team Bellhops      
Dream Factory Michael Swinson Matt Schwartz Stephen Scott  
Eclipse Expansions Joshua Beller Alfonso Weilbach David Gaarsoe  
Elder Sign Team Cthulhu Destroyers      
Elder Sign Team Monster Crushers      
Evolution Unrivaled Super Satellite Oscar Perez Angel Orta-Perez    
Exploding Kittens Unrivaled Super Satellite Nick Chavez Christopher Davis Lauren Davis  
Feudum Gregory Huber Dean Taylor Nathan Morelli  
Fireball Island Lauren Davis Steffan Muntsinger Brian Rush  
Flash Point: Fire Rescue The Fire Won      
Forbidden Island Team Forbidden      
Forbidden Island Team Forbidden      
Formula D Eliot Roske Andreas Pluchar Edward Roske  
Fury of Dracula 2nd Ed Dracula Won      
Gaia Project Frank Madrid Stephen Wight T.J. Wallace  
Heroes of Air Land and Sea Amie Kaczmarski Steffan Muntsinger Patrick Ho  
Hit the Throttle! Winter Abruzzo Merry Abruzzo, Rush Brinkley    
Incan Gold Edward Roske Robert Larson Bradley P. Thomas  
Jamaica Steffan Muntsinger Jason De Moura Derek Ren  
King of Tokyo Jay Spowart James Aldrich Brian Simmons  
Kingdom Builder Eric Downing Christine Marciniak Raymond Delgadillo Valerie Lake
Kingsburg Darrell Stark Eric Downing Jay Spowart Carol Haney
Klask! Unrivaled Super Satellite Steven Thomas Taylor Adams Daniel Ratica  
Liar's Dice Matt Schwartz Gilbert Quinonez Robert Neff Jack Munson
Little Drop of Poison Apar Suri Pramod Iyer David Moskowitz  
Little Drop of Poison Jeff Alkire Mark Delatorre Qi Cai  
Lord of the Rings the Board Game Brian Rush Bill Persaud    
Love Letter #1 M H Lauren Carson Bradley P. Thomas  
Love Letter #2 Jack Munson Nathaniel Taylor Pearl Brinkley  
Love Letter #3 Noah Massaro Sean Rich Jon Daneshgar  
Manila Michael Swinson Cellanae Espanol Mustafa Alammar  
Middle Earth Quest - Game 1 Shillegh Law      
Middle Earth Quest - Game 2 Sloppy Sailors      
Middle Earth Quest - Game 3 Stop Touching Me      
Monopoly Deal #1 Shaun Bernard Jack Munson Judy Blake  
Monopoly Deal #2 Taylor Adams Shaun Bernard Rick Lepore  
Monopoly Deal #3 Jack Munson Robert Lamarre Tracee  
Nevermore Unrivaled Super Satellite Oscar Perez Richard Matney James Matney  
Nexus Ops Darrell Stark Heather Mazorow David Parayre  
No Thanks! Bill Gallagher Lisa Burola Matt Schwartz Vennesa Martinez
Notre Dame Alvin Kim Scott Samarel Nick Dehaven  
Onitama Unrivaled Super Satellite Lumin Sperling Oscar Perez Danya Freidin  
Overlords of Infamy Christine Marciniak Patrick Clinger Marty Watrous  
Pandemic Survival Nick Chavez, Kevin Barber      
Pandemic Survival: National Qulaifier Kevin Barber, Walter Wichowski      
Pandemic Survival: National Qulaifier Lumin Sperling, Reid Barkell      
Phase 10 #1 Shaun Bernard Edward Roske Jon Daneshgar  
Phase 10 #2 Lisa Burola Jaye R Zachary Pitts  
Phase 10 #3 Edward Roske Eric Downing Eliot Roske  
Port Royal Lisa Burola Toni Johnson Brian Dickson Kent Samoorian
Power Grid Christopher Mills Brian Simmons Bruce Schlickbernd Dan Brinkley
Power Grid World Tour: QuŽbec Michelle Mills Jack Munson Lisa Burola  
Project Elite Tie Team We Should Care vs Game      
Project Mars Michael Gordon Steven Turney Adam Fomotor  
Puerto Rico Alfonso Weilbach Darrell Stark Gaberiella Lubliner Kent Stutzman
Rajas of the Ganges David Mines Patricia Liu Sage Garver  
Red Dragon Inn Unrivaled Super Satellite Darrell Stark Eliot Roske James Matney  
Rising Sun Ed Bodge Andres Fresquez Matt Peterson  
Santiago Brett Holbrook Jamie Bussio David Mines  
Sheriff of Nottingham Jessica Fu Jackson Sauthoff Jonathan Nowak Andrew Ritz
Space Base Andy Mcguire Sean Growley John Oh  
Star Realms William Moreland Patrick Ho Don Collins  
Star Wars Imperial Assault Team Jr Bird Men      
Stone Age Jaye R Rob Hagmaier Carol Haney Erick Olson
Sushi go party! Brian Rush Nancy Berk Alex Haley  
Talisman Cataclysm Wynema Gonzagowski Mike Gonzagowski William Reges  
Terraforming Mars Stan Cascone Terry Newton Gregory Bailey Lumin Sperling
The Castles of Burgundy Sean Growley Gregory Bailey Mark Nadeski  
The Downfall of Pompeii Brian Simmons Ram Vaidyanathan Karin Yospe  
The Hobbit Sean Devereaux Misty Epperson Qi Cai  
The Looney Bin David Parayre Duncan Lawrence Melissa Zubi  
The Mystery Mansion: Storytelling Card Game Bradley P. Thomas Emyle Rogers Sarai Gonzalez-Hicks  
The World Cup Game Robert Neff Rick Lepore Jason Freelin  
The World Cup Game: 1930 Todd Sipe Robert Neff Nathan Yospe  
The World Cup Game: 2010 Robert Neff Jason Freelin Samir Shah  
Thurn and Taxis Stephen Bowen T.J. Wallace David Cohen  
Ticket to Ride: First Journey Darrell Stark Sean Growley Jaye R  
Ticket to Ride: First Journey Rush Brinkley Keith Aldrich Keira Estrella  
Ticket to Ride: Rails to Sails Reema Rijhwani Christine Marciniak Tina Del Carpio  
Time Barons Matthew Derer Josh Wood    
Titan Eric Downing John Spence Jeff Matthews  
Transamerica: Vexation Rachel Decker William Reges Eliot Roske  
Tutti Frutti Keira Estrella Keith Aldrich Rose Brinkley, Rush Brinkley  
Tyrants of the Underdark Patrick Ho Noah Massaro Ethan Hurd  
Unfair Enrique Mesina Matt Peterson Ed Bodge  
Uno #1 Karin Yospe Heather Lesh Edward Roske  
Uno #2 Chris Allen Jaye R Chris Taylor  
Uno #3 Tracee David Parayre Eliot Roske  
Uno #4 Michelle Olson Sara-Marie Nuesca Jaye R  
Vegas Showdown Paul Michalski Darrell Stark Jonathan Flagg  
Villagers and Villains Unrivaled Super Satellite Dominique Sanchez Kevin Barber Richard Matney  
Yahtzee Free for All #1 Judy Blake Lea Viceral Daniel Glenn  
Yahtzee Free for All #2 Eric Downing Lisa Burola Kimberly Shaver  
Yahtzee Free for All #3 Vennesa Martinez Alexis Letner Shaun Bernard  
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
(ICE) Middle-Earth CCG Arda Gene Berry Noah Mindess Dan Johnson  
Ascension #1 Sara Bell Justin Gray Melissa Weiss  
Ascension #2 Rich Pizann Melissa Weiss Rami Silverman  
Castellan - Learn to Play, then Play to Win! Jennifer Cornwell Heather Mazorow    
Chez Geek - Spring Break! Nick Chavez Brand Bogard Danya Freidin  
Chez Geek - Spring Break! Carol Haney Adrian Konikow    
Clank! A Deck Building Adventure John Borders Scott Samarel Christopher Lawrence  
Clank! In Space Game 1 Albert Quintero Jeff Bailey Rich Pizann  
Clank! In Space Game 2 Sara Bell Hendrick Mcdonald Christopher Davis  
Clank! The Mummy's Curse Andy Mcguire Tevin Bishop Joman Diec  
Exodus World Championship Qualifier Tournament Alexander Zamora      
Magic: The Gatering - Commanderin' Chris Waters Adam Hicks Daniel Del Pilar  
Magic: The Gatering - Commanderin' Daniel Del Pilar Chris Waters Ana Castro  
Magic: The Gatering - Commanderin' Diane Kunce Patrick Carino Anthony Villa  
Magic: the Gathering - Dominaria Draft Jason Folger Noah Massaro Henry Friedman  
Magic: the Gathering - Dominaria Sealed Harold Goldstein Josh Badger Jon Brown  
Magic: the Gathering - Dominaria Sealed Cameron Takahashi Theo Cyngiser Henry Friedman  
Magic: the Gathering - Dominaria Sealed Cameron Takahashi Harold Goldstein Anthony Villa  
Magic: the Gathering - Friday Night Draft! Stephen Bowen Jason Folger Joseph Beck  
Magic: The Gathering - Horde: Gone Fishing Players Won      
Magic: The Gathering - Horde: Paradise Lost Players Won      
Magic: The Gathering - Pauper Tourney Jon Brown Michael Arsollon Patrick Carino  
Munchkin - Players' Choice Naseem Zubi Allison Takahashi    
Munchkin - Players' Choice Allison Takahashi Naseem Zubi David Whiting  
Munchkin - Players' Choice Alex Mcgowan Dean Menezes Elske Midstokke  
Munchkin - Players' Choice Malaclypse Sarah Hicks Kayla C  
Munchkin - Players' Choice Erica Solie Elliot Belty Elske Midstokke  
Munchkin Collectible Card Draft Event Alex Mcgowan Daniel Alvarez    
Munchkin Collectible Card Draft Event Kimberly Shaver Alex Mcgowan Jake Smith  
Munchkin Treasure Hunt! William Salazar Elliot Belty    
OGRE 6th Edition Owen Saunders Brandon Weiss    
Pirates Sink-n-Keep "Rampage" Kids Won      
Pokemon Tourney Breck Lebaron Perrin Weiss    
Pre-Release Draft Munchkin CCG: Desolation of Blarg Jake Smith Alex Mcgowan Melissa Weiss  
Revolution! Leonard Lopez Ben Schear    
Revolution! Grace Letnerr Kayla Barbosa Jimmy Crowell  
Star Wars Destiny Draft/Sealed Noah Mindess Devon Durand Alex Vayhinger  
Star Wars Destiny Standard/Infinite Tournament Noah Mindess Dan Johnson Devon Durand  
Star Wars Destiny Standard/Infinite Tournament Alex Vayhinger Devon Durand    
Star Wars Minis Sealed Booster Draft Virtual Set # 14 James Branzuela Connor Mowatt Kyle Trujillo  
Star Wars X-Wing and Star Wars Minis Combined Air and Ground War Connor Mowatt James Branzuela Kyle Trujillo  
Tak: A Beautiful Game #1 Dominique Sanchez Matthew Derer    
Tak: A Beautiful Game #2 Frank Zazanis Karen Haugland    
Vanguard Advance Tournament Tyler Hicks Logan Langewisch Brad Dawson  
Vanguard Advance Tournament Tyler Hicks Tevin Bishop Marcelo Figueroa  
Vanguard Light Tournament Tyler Hicks Logan Langewisch Brad Dawson  
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Emyle Rogers Marcelo Figueroa Aaron Franklin  
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Tevin Bishop Emyle Rogers Ronen Ziegert  
Yu-Gi-Oh! Light Tournament David Anderson Chris Anderson Emyle Rogers  
Yu-Gi-Oh! Light Tournament Logan Langewisch Emyle Rogers Morgan Langewisch  
Yu-Gi-Oh! Tournament (Draft) Aaron Franklin Tevin Bishop Quinn Ziegert  
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
40K Ironman Tournament Darth Robert Zakery Haynes    
Circus Maximus Hayden Hemstreet Erick Olson Hayden Hemstreet  
Dust 1947 Tournament Matt Haynes Zakery Haynes Braden Farr  
Epic ship encouner Tom Lebaron Ethan Haley    
Gamex ITC 40K Tournament Jason Mckenzie Danielle Jurek Jonathan Starks Vincent Weibert (Sports), Grady Catterall (Army)
Last 1st edition X-Wing Tournament Tom Lebaron Willie Malone M H  
Mr. Lincoln's War Tournament Robert Nelson Dan Munson Paul Szymborski  
X-Wing Kids Tournament Liam Clark Anakin Ramirez David Beck  
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Best of Show Joshua Howdeshell      
Fantasy Large Jeff Huerta Geoffrey Brodaksilva    
Fantasy Single Joshua Howdeshell Thom Denick Brenda Ho  
Fantasy Unit Devin Kelsay      
Historical Single Brenda Ho Jesse Boyens    
Historical Unit Paul Szymborski      
Open Joshua Howdeshell      
Sci Fi Large Joey Vigil Stephanie Tennison Trisha Brodaksilva  
Sci Fi Single Joshua Howdeshell Sullivan Weibert Stephanie Tennison  
Sci Fi Unit Frank Vassallo Tom Lebaron    
Strategikids Anakin Ramirez Ulric / Ben Hicks Artemis Brodak Silva  
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ca$h 'n Gun$ Live Struggle & Splash The Magicians SCREECH!!!!!  
Ca$h 'n Gun$ Live Five Alive Velvet Bananas Bob Ross (Happy Mistakes)  
Ca$h 'n Gun$ Live Rick's Pickles Team 1 Wait for it....  
Prince AJ's Stupendous Scavenger Hunt Dwight Stone, Andre Chautard Florence, Mustafa    
The Genius Game David Parayre Eric Millegan Peter Cornwell  
Wits & Wagers: Disney #1 Raymond Delgadillo Shawna Dickson Lauren Davis  
Wits & Wagers: Disney #2 Edward Roske Carrie Olson Samantha Ihlenfeldt  
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
New Strawn: Kansas Shuffle Joel David Reed Addison Vigil Jeanne Sikoff  
Savage Rifts Joel David Reed Paul Michaelson Andrea Mccoll  
Let's Get a Party Rifts Paul Michaelson C.J. Ganiere Christopher Ganiere  
GURPS Final Kethry York Scott York Gary Gandara  
Savage Rifts Andrew Berk Juan Shoemake Seline Hoppe  
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
Battletech #1 Jason Duvall John Albright Cole Miranda  
Battletech #2 Mike Gonzagowski Sam Crosbie    
Dragonball FighterZ Michael Tsai David Beck Anthony Walker  
Dragonball FighterZ Henry S Tyler W Chubbs  
Hearthstone Clavin Lee Owen Sorensen Matthew Alvarez  
Hearthstone Annmarie Zaphiriou Jake Smith Mario Goldgorin  
Injustice 2 #1 Jason Duvall Jason Bailey Doug X Tyler W
Injustice 2 #1 Jason Bailey Leo Ventimilia Jeremy Estrella  
Injustice 2 #2 Alfonso Pacheco Cole M Elizabeth M  
Injustice 2 #2 Anthoony W Dezirae S Sam C  
Mario Kart 8 Jeremy Estrella Leo Ventimilia Eli  
Mario Kart 8 Team Race James Nuesca,Jason Bailey Keith Aldrich, James Aldrich Eli Beck, Darth Robert  
Mario Kart Madness Tyler Hicks Nathan Yospe Cole Miranda  
Marvel Vs. Capcom Infinite Jason Bailey Zachary Fowler Nathan Yospe Leo Hyman
Marvel Vs. Capcom Infinite Chubbs Jason Duvall Alex Wirtzer  
Super Smash Bros. 1v1 Bryan Jovel Aj Of House Aj Nathan Yospe  
Super Smash Bros. FFA William Jackson Andrew Holnes Leo Ventimilia  
Super Smash Bros. FFA Daniel Martinez Javier Gomez Jason Bailey  
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775: Rebellion Christopher Ramirez Don Collins    
Axis & Allies Andrew Alkire, Dale Conklin, Tim Towery Tom Corbett    
Battle Cry Rick Lepore Anakin Ramirez    
Frederick Marshal Neal Armand Desharnais    
Game of Thrones #1 John Liddy Andrew Clark    
Game of Thrones #2 Anthony Stenzel Mike Tan    
Kriegsspiel Kevin Sue Elliot Belty Anthony Stenzel  
Maria Frank Yuan Marshal Neal    
Rune Wars John Oh Joshua Beller Joey Vigil  
Sails of Glory Bruce Schlickbernd Don Collins Eric Collins  
Sails of Glory, Frigates Eusebio Viajar Gabe Halloran    
Twilight Imperium 4th Ed Peter An John Oh Martin Bowers  
Cataclysm Erling Hedkvist Joseph Olejniczak Rob Flippo