2018 Gateway Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
7 Blunders Steve Estrella Adam Diprofio Steven Ross
7 Blunders Stephen Bowen Sean Growley Vincent Weibert
7 Wonders Manu Juneja Renee Hammer Thomas Wallace
7 Wonders Duel Darrell Stark Rich Pizann Kyle Greenwood
A Study in Emerald Richard Potthoff Andrew Thorne Daniel Cramer
Acquire - David Woolcott Memorial Tournament Apar Suri Lars Thorn Cheryl Aday
Agricola Lumin Sperling Jonathan Swartz Drew Conley
Alien Frontiers Jay Spowart Roger Ritchie Jeanne Spowart
Angry Birds Card Game Rose Brinkley Rush Brinkley  
Angry Town Judy Ann Blake Tracee  Rich Pizann
Angry Town Mackie Lucas Nicholas Mcneill  
Angry Town   Brandon Henriksen  
Ashes: Rise Of The Phoenixborn Amy Eriksen Jimmy Crowell Sean Devereaux
Azul Vennesa Martinez Samir Shah Tim Dailey
Bananagrams Vickichu Just Vikichu    
Bananagrams Samina Ghulamali Michelle Estrella Nicole Naffaa
Bargain Quest Aaron Gelb Chris Green Martin Padilla
Baseball Highlights 2045 Chris Green Adam Sadiq Rich Pizann
Battlestar Galactica Humans 2, Cylons 0    
Blood Rage Adam Clark Marty Watrous Andrew Clark
Blue Moon City Dwight Stone Mara Kenyon Matt Schwartz
Buck, Buck, Moose! Abbie Gill Rose Brinkley Rush Brinkley
Bull Moose Rick Lepore Patrick Stevens Tommy Lepore
Carcassonne Amber Hudson Darrell Stark Jeff Jones
Cartagena Yan Yan Joman Diec Darrell Stark
Castles of Burgundy Sean Growley Chris Durian Robert Le
Castles of Mad King Ludwig Sam Horowitz Jenn Van Persaud Samina Ghulamali
Catan Cameron David Courtney Holland Albert Chen
Category 5 Robert Neff   Bill Harris
Century Spice Road Stephen Bowen Darrell Stark Kevin Ritz
Century: Eastern Wonders Jonathan Zev Patricia Liu Brian Rush
Codex Jingles Carlos Flores Kevin Barber
Colony Dennis Mann Eric Noel Roger Ritchie
Commies! Mike Bott    
Commies! Ed Murphy Mike Bott Amber Hudson
Commies! Alfredo Forero Chris Venuti Lars Thorn
Concordia Bruce Schlickbernd Paul Michalski Ozgun Tumer
Cthulhu Wars Jonathan Zev Christopher Davis  
Descent Journeys in the Dark 2nd Ed Players Won    
Disney's Villainous Tracee Jenn Van Persaud Vincent Weibert
Disney's Villainous Jared LeSueur Hayley George Rob George
Disney's Villainous Albert Chen Alex Haley Terry Ash
Dream Factory Darrell Stark Andre Chautard Karl Krohne
Ex Libris Heather Kelley Gregory Huber Kaela Meakin
Fireball Island Colin Freelin Jason Freelin Michael Cantin
Fury of Dracula 2nd Ed Dracula Won    
Galaxy Trucker Eliz Brown Gregory Huber  
Glory to Rome Mara Kenyon Nathan Morelli Jenn Van Persaud
Goa: A New Expedition Gregory Huber Mark Lucas Michelle Mills
Good Cop Bad Cop Rachel O'Kelley    
Great Western Trail Joshua Kocur Scott Samarel Matt Schwartz
Heroes of Land Sea and Air Michael Vassallo Matty Wilkerson Chris Skelly
Hit the Throttle! Rush Brinkley Xander Koontz, Keira Estrella Ben Hicks
Imperial 2030 Kai Asher Erick Vallejos Mike Urbancic
Indie Dev Martin Padilla Michael Murphy  
Iron Dragon Elaine Lindmark Bill Gallagher Stan Marlow
Istanbul David Mines Susan Fintland Benjamin Lesel
Istanbul: The Dice Game Gilbert Quinonez Toni Gonsalves Andrew Yao
Jungle Speed Anna Lucas Ella Lucas Nate Lucas
Kingdom Builder Brian Dickson Ramon Vinluan Shawna Dickson
Kingsburg Galen Loram Jay Spowart Stan Marlow
Legacy: The Testement of Duke de Crecy Jeff Baziuk Gwen Thu Renee Baziuk
Liar's Dice Bill Gallagher Robert Neff Robert Larson
Lisboa Marisa Kantor Nathan Morelli Jeff Gray
Little Drop of Poison Heather Mazorow Savannah Farr Jennifer Cornwell
Lords of Waterdeep Sean Growley Sean Devereaux Nick Chavez
Love Letter #1 Nathaniel Taylor Asa Schiller Rebekah Yospe
Love Letter #2 Rebekah Yospe Zachary Pitts Al Bernal
Love Letter #3 J Karen Star Georgia Acuna Rebekah Yospe
Macao Tim Dailey Gregory Huber Neal Leitereg
Manilla Kim Chen Matt Schwartz Michael Swinson
Merchant of Venus Roger Ritchie Martin Bowers Jim Cowan
Middle Earth Quest 1 of 3 Groups Won    
Monopoly Deal #1 Martin Padilla Cameo Rinchiuso-Baranowski Daniel Ihlenfeldt
Monopoly Deal #2 Mark Lucas Martin Padilla Nate Lucas
Monopoly Deal #3 Nancy Sprute Tracee Samina Ghulamali
Monopoly Gamer Judy Ann Blake    
Movie Buff Kelsey Rico Ben Ziek Susan Fintland, Sean Growley
Movie Buff Michelle Estrella Jimmy Jones Michelle Estrella
Nuclear War Robert Neff Samir Shah Michelle Mills
New Salem 2nd Ed Michelle Mills    
Nexus Ops Matthew Derer Ruan Gleason Darrell Stark
Niagara Maximos Forero Hannah Reed Ivan Demoura
No Thanks! J Karen Star Sean Growley Ella Lucas
Notre Dame Sean Growley Tanya Miller Albert Zhu
Overlords of Infamy Johnathan Pulos Christine Marciniak  
Panamax Aidan Rooney Bill Harris Heather Kelley
Perpetual Motion Machine Samir Shah Jaye R Julia Tokuhama
Phase 10 #1 Jaye R Heather Mazorow Mary Taylor
Phase 10 #2 Judy Ann Blake Amnon David Grace Letner
Phase 10 #3 Cameo Rinchiuso-Baranowski Ivan Yospe Kim Shaver
Pirate's Cove Andrew Cuthbertson David Larson Keith Aldrich
Popular Front Patrick Stevens    
Port Royal Gilbert Quinonez Jeff Watson Eric Downing
Pounce! Matt Y Lucas T Reimer Tran, Abbie Gill
Power Grid Michelle Mills Brian Hughes Kyle Greenwood
Power Grid Deluxe Paul Michalski Michelle Mills Brian Simmons
Power Grid World Tour Jack Munson Lisa Burola, Christine Marciniak Mike Muson, Chris Mills
Project: ELITE Big Black Bucks    
Puerto Rico Darrell Stark Bruce Schlickbernd Michael Swinson
Pursuit of Happiness Samantha & Daniel Ihlenfeldt Charlie Brandt Derek Ren
Ra 2nd Ed Christopher Lawrence Rocco Garcia Al Bernal
Red Dragon Inn Dennis Baranowski Cameron Takahashi Asa Schiller
Robo Rally Yan Yan Alex Georges Jenny Chou
Roll for It Lacey Pitino Chris Green Ella Lucas
Scythe Finals Michael Vassallo Reid Barkell  
Spirit Island Players Won    
Splendor Sean Growley Darrell Stark Mara Kenyon
Star Fluxx Vincent Burris Charlie Brandt Mike Bott
Stone Age Jaye R Gilbert Quinonez J P Francoisse
Sushi Go Party! Samina Ghulamali Michael Vassallo Derek Ren
Talisman/Cataclysm Karen Cardier Leonard Lopez Michelle Olson
Tenticle Bento John Sturkie Courtenay Sturkie Aj Sharma
Terraforming Mars Finals Vicky Graham Steve 3 Ehrensperger Richard Giedlin
The Looney Bin Rick Lepore    
Thurn & Taxis Winton Lemoine Gilbert Quinonez Lisa Burola
Thurn & Taxis: Power & Glory Darrell Stark Kyle Greenwood Winton Lemoine
Ticket to Ride First Journey Darrell Stark Robert Larson Heather Mazorow
Ticket to Ride First Journey Abbie Gill Keira Estrella, Xander Koontz Keith Aldrich
Ticket to Ride: Africa Laurie Spore Bradley P. Thomas Claudette Hughes
Ticket to Ride: Europe Jaden Massaro Paul Slavich Tony Massaro
Ticket to Ride: France Michael J. Russell Brian Rush Jaye R
Ticket to Ride: Pennsylvania Darrian Dalangini Jeff Watson Jay Spowart
Ticket to Ride: Rails to Sails Darrell Stark Christopher Buckley Benjamin Lesel
Ticket to Ride: USA 1910 Lumin Sperling Amnon David Darrell Stark
Titan Eric Downing Jeff Matthews Alasdair Burton
To Court the King Eric Downing Jaye R John Spence
Trickerion Kent Mcclard David Smullens Cameron Anetti
Twilight Imperium 4th Ed Paul Luebbers Cole Luebbers John Oh
Uno #1 Robert Lamarre Mary Taylor Cameo Rinchiuso-Baranowski
Uno #2 Ella Lucas Jaye R Mary Taylor
Uno #3 Tracee Lisa Burola Cameo Rinchiuso-Baranowski
Uno #4 Elias Baranowski Karin Yospe Mary Taylor
Vegas Showdown Todd Vander Pluym Darrell Stark David Mines
Voyage of Marco Polo Brian Rush Gregory Huber Ivan Demoura
Yahtzee Free for All #1 Cameo Rinchiuso-Baranowski Mary Taylor Nicole Naffaa
Yahtzee Free for All #2 Chris Sprute Martin Padilla Samina Ghulamali
Yahtzee Free for All #3 Samantha Ihlenfeldt Jeannette Albright Kim Shaver
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
(ICE) Middle-Earth CCG - Hero Arda Stephen Ebrey Ralph Montano Gene Berry
(ICE) Middle-Earth CCG - Hero Arda Bruce Tompkinson Larry Page Chris Davis
(ICE) Middle-Earth CCG - Hero Arda Gene Berry Ralph Montano Stephen Ebrey
Ascension #1 Linda Jeffries Melissa Weiss Rich Pizann
Ascension #2 Melissa Weiss Courtenay Sturkie Dennis Baranowski
Chez Geek - Spring Break! Shanin Cook Erica Nakamura Michael Cantin
Clank Jonathon Ruland Frank Cerros Robert Heinle
Clank! A Deck Building Adventure Jason Bailey Kim Shaver Jeff Bailey
Clank! A Deck Building Adventure Michael Vassallo Kim Shaver Chris Skelly
Clank! In Space Richard Post Terry Ash Nathan Morelli
Clank! In Space Trevor Lee Brian Farr Ivan Yospe
Core 2019 Win-A-Box Draft Charlie Brandt Cameron Takahashi Patrick Dickson
Dice Masters Open Event Vincent Rossetti Dave Intner  
Dice Masters Rainbow Draft Michael Rossetti Vincent Rossetti Rich Pizann
Dragon Dice Build-Your-Own-Army Clifford Broadway Benjamin Ziegert Matthew Fox
Dragon Dice Sealed Kicker Tournament Michelle Olson Joshua Griset Diane Grotjohn
Exodus TCG Booster Draft Katie Ritchie Josh Everman Elizabeth Ritchie
Exodus TCG Booster Draft Marcus Walker Elizabeth Ritchie Charles Watson
Exodus TCG Booster Draft Elizabeth Ritchie Josh Everman Katie Ritchie
Lanterns, Lotus, and Learning Cameo Rinchiuso-Baranowski Karin Yospe Michelle Paradis-Sorensen
Legends of the Five Rings LCG Swiss Tournament Jose Sahagun Andrew Clark Ayn Wilcox
M:tG Core Set 2019 Prerelease Ignacio Franco Lance Coffing Hampig Kelechian
M:tG Core Set 2019 Prerelease Diane Schulz Brandon Henriksen Frankie Wood
M:tG Core Set 2019 Prerelease Frankie Wood Ian Stedman William "The Chef"
M:tG Draft - Core Set 2019 John Vang Patrick Dickson  
Magic: The Gathering - Commanderin' Cameron Takahashi George Carceres  
Magic: The Gathering - Commanderin' Anthony Villa Noah Massaro David Parker
Magic: The Gathering - Commanderin' Miles Kennard Anthony Villa Corby Kennard
Magic: The Gathering - K&J Pauper Tourney Charlotte Kennard Jon Brown Corby Kennard
Munchkin - Players' Choice Pete Kleckowski Keith Aldrich James Ragusa
Munchkin - Players' Choice Keith Aldrich, William Salazar    
Munchkin Collectible Card Draft Event James Freeman Nick Chavez Jessie Foster
Munchkin Collectible Card Game Tournament Jessie Foster Heather Mazorow William Salazar
Munchkin Tournament April Hendrick Heather Mazorow Daniel Hendrick
Munchkin Treasure Hunt or Wonderland Heather Mazorow Heather David  
Pokemon #2 Mitch Berthelson Andrew Clark Breck Lebaron
Port Royal Todd Vander Pluym    
Port Royal Matthew Lee Elliott Lee Adrian Kinikow
Revolution! Andrew Risner    
Revolution! Adrian Kinikow Adam Diprofio  
Star Wars Destiny Draft Starlord (Keith J.), Vincent Valencia  
Star Wars Destiny Infinite Larry Page Toni Gonsalves  
Star Wars Minis Sealed Booster Draft James Branzuela Jeremy Branzuela  
Star Wars X-Wing and Minatures Combined Jeremy Branzuela James Branzuela  
Strategic-Placement-Con - Clash Royale Tournament Bailey Vincent Courtney Holland David Parayre
Strategic-Placement-Con - Clash Royale Tournament David Parayre    
The Tea Dragon Society Card Game Aimee Hawk Casey Sharpe Emyle Rogers
Vanguard Light Tournament Kai Bunyak   Ethan Kohlmeyer-Hyman
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Calvin Klein Aaron Franklin Jason Hulett
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Aaron Franklin Kai Bunyak Jason Hulett
Yu-Gi-Oh! Light Tournament Edgar Contreras Kai Bunyak Ethan Kohlmeyer-Hyman
Yu-Gi-Oh! Light Tournament Ronen Ziegert Ryan Jellison Jason Hulett
Yu-Gi-Oh! Tournament (Draft) Tevin Bishop Ryan Caven Tyler Hicks
Yu-Gi-Oh! Tournament (Draft) Nick Jellison Brendan Cox Chris Venuti
General 1st Place 2nd Place 3rd Place
Strategicon Football League Victor Bugg The ghost of Eric Nyquist  
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Apocalypse Quinn Ziegert, Mario Acuna, David Ziegert, Keith Nelson, Eric Engel
Circus Maximus Candace Dovie Evenstarr Long Grace Li
FOW: MW Regionals Tourney Day 1 Johnny Vasquez Raymond Loh Hyato Tukakosi
Gaslands Death Race Kenneth Enos Jenna Norman Adam Hicks
Gateway Warhammer 40K ITC Grand Tournament Sullivan Weibert Henry Gomez Tyler Russo
Last 1st edition X-Wing Tournament (2nd try) Willy Malone Jay Klmnop Robert Courtney
Team Yankee Tournament Alex Hackert Richard Aldrete Kevin Morris
The Gateway Incident William Fretez Greg Mazourek  
The Hildebrand Open 4th annual Miniatures Tournament (Kings of War) John Mcmanis Robert Knudsen Richard Fredendall
X-Wing Kids Tournament Anakin Ramirez Ben Stratton Liam Clark
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Judges' Favorite      
Fantasy Large Tyler Russo Jeff Huerta  
Fantasy Single Tyler Russo Kevin Hill  
Fantasy Unit Jeff Huerta Jeff Huerta Kevin Hill
Historical Single Alex Hackert Jesse Boyens Paul Szymborski
Historical Unit Alex Hackert Paul Szymborski  
Open Tyler Russo Casey Sharpe Thom Denick
Sci Fi Large Tyler Russo Kevin Hill Patrick Sewell
Sci Fi Single Tyler Russo Kevin Hill Andrew Haney
Sci Fi Unit Samuel Stephenson   Tyler Russo
Strategikids Lily Watson Braden Jones Michael Watson
Teen Senna Norman, Sabrina Glasser Sophie Norman
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Barker's Row Erick Olson    
Cash n Guns Live PandaNinja YeetStar Penguin Unicorn  
Cash n Guns Live Thanos Team England **Cough cough* Sloth Moth Cloth Broth Hoth
ICE CREAM EMPIRE Xander Koontz    
Ninja (Playground Game) Jose Velasquez Ruby Intner Thomas Barry
The Genius Game Kelsey Rico Chris Sprute Richard Muro
Ultimate Werewolf Villagers 3, Werewolves 1    
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Hearthstone - The Boomsday Project Jonathan Soon Ryan Caven  
Injustice 2 #1 - Standard Jenn Ireland Nathan Yospe Jeremy Drye
Injustice 2 #2 - Lockout Jason Bailey Nathan Yospe Jeremy Estrella
Mario Kart 8 #1 - Team Race Jason Bailey, Eric Fischer Evan Hulett, Tanya Aldrich Charlie Brandt, David Koontz
Mario Kart 8 #2 Jason Bailey Evan Hulett Trevor Jones
Smash Bros #2 - FFA Ryan Caven William Jackson Nathan Yospe
Smash Bros #3 - 1v1 Matthew Lee Marcus Walker Ryan Caven
Smash Bros. #1 - Kirby-Rama Cedric Snow Jeremy Estrella Jason Bailey
WarGames 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775 Rebellion Tournament Rick Lepore Tommy Lepore  
Axis & Allies Luke Hardman, Charles Bantum Tim Towery, Dale Conklin  
Battle Cry Tournament Craig Caven Randall Hall  
Frederick Marshall Neal    
Game of Thrones Peter An Abhaya Hess  
Kriegsspiel Michael Sheeter Kurt Keckley Abhaya Hess
Maria Georgios Mallas Nicholas Werner Abhaya Hess
Memoir Classic Maximilian Krochman Braden Boe  
Sails of Glory Bruce Schlickbernd Eric Delgado  
Sails of Glory, Frigates Christopher Buckley Yan Yan  
Sturm Europa Anthony Jaffe Braden Boe Terry Newton