2019 Orccon Winners

Board & Card Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1846 Todd Vander Pluym Jonathan Flagg Paul Michalski
7 Blunders Darrell Stark Joman Diec Nick Chavez
7 Wonders Alan Wood Michael Swinson Thomas Wallace
7 Wonders: Armada Matt Schwartz Brian Symington Frank Madrid
Acquire: David Woolcott Memorial Tournament Eric Downing Stephen Scott Chris Mills
Agricola Lumin Sperling Andrew Schoonmaker Earl Colobong
Alchemists Valerie Lake Gregory Bailey Sage Garver
Alien Frontiers Frank Madrid Wyatt Martilik Richard Potthoff
Azul Darrell Stark Stephen Scott Thomas Wallace
Battlestar Galactica Humans 1 : Cylons 1
Beauty Queen Death Match Bill Gallagher Rich Pizann
Blue Moon City Darrell Stark Jesse Feldman David Wall
Brass: Birmingham Erich Sforza Gregory Huber Oscar Horta
Brass: Lancashire Erick Vallejos Nick Cascone
Cahoots Michelle Paradis Jonner  Karin Yospe
Castles of Burgundy Michael Swinson Matt Schwartz David Mines
Catan National Qualifier Finals Burak Ozgur Jeff Elam Mehran Hassan
Category 5 Eric Downing J R Gilbert Quinonez
Century: Spice Road Todd Vander Pluym Michael Swinson David Parayre
Cock & Bull... It's all about the Monkey! Georgia AcuA Matthew Alvarez Catherine Greife
Colony Darrell Stark David Anderson Solomon Chang
Commies! Finals Paul Kankowski Jose Quezada David Kankowski
Concordia John Adams Ozgun Tumer Thomas Wallace
Darkest Night 2nd Ed 1 Win out 2
Darkest Night 2nd Ed 2 Wins out of 3
Disney's Villainous Jon Reilly David Morgan Benjamin Ziek
Dream Factory Darrell Stark Matt Schwartz Heather Kelley
Dream Home Marsha Waldau Valerie Lake Hendrick McDonald, Keith Aldrich
Elder Sign Gates of Arkham Game Won
Endeavor Alex Georges Len Deuel Ryan Gan
Ex Libris Richard Potthoff Vincent Burris
Fallout: The Board Game Kimberly Mumford Dean Taylor
Fireball Island: Curse of Vul-Kar! Keira Estrella Ben Hicks Jj Hicks
Fireball Island: The Curse of Vul-Kar Greg Rice Camilla Patino Maximos Forero
Five Crowns J R Eric Downing Jonathan Nowak
Flash Point: Fire Rescue Game Won
Fleet: the Dice Game Brian Symington Alex Georges Oscar Perez
Fury of Dracula 2nd Ed Forces of Light
Gem Rush 2nd Ed Michelle Paradis Karin Yospe
Glory to Rome Brandon Muller Nathan Morelli Stephen Bowen
Goa: A New Expedition David Mines Marisa Kantor
Good Cop Bad Cop Luiz Diaz, Anna Mokraiy, Ferdinand Capitulo
Great Western Trails AJ Harris, Scott Samarel Ramon Vinluan, Gregory Bailey
Hoot Owl Hoot! and Hit the Throttle! Keira Estrella James Aldrich Bianca Barberena
Ingenious Darrell Stark Tonya Everett Valerie Lake
Istanbul Chris Buskirk Brandon Muller Eric Downing
Kanban: Automotive Revolution Jason Castelli Jeffrey Baziuk Jerell Maneja
Kingdom Builder Eric Downing Avery Sakamota Shawna Dickson
Kingdoms Jon Reilly Robin Stout Mercedes Kordes
Kingsburg Bruce Schlickbernd Mayank Kaushik Jay Spowart
La Granja No Siesta! Lizette De La Cruz Brian Rush Oscar Horta
Legendary Players Won
Legends of the Hidden Temple Jami Eidson, Dustn Takeyama Jeff Chin, Richard Potthoff Jon Daneshar, Jason De Moura
Liar's Dice Sean Growley Bill Harris Heather Mazorow
Long Shot George Nickols Adrielle Aldrich Cygnus Dekany
Lords of Waterdeep Lacey Pitino Sean Devereaux David Parayre
Love Letter #1 Grace Letner Madeline Barnicle Cameo Rinchiuso-Baranowski
Love Letter #2 David Parayre Cameo Rinchiuso-Baranowski Zachary Pitts
Love Letter #3 Miles Abruzzo Pierce Oeflein Sander Valyocsik
Manila Brian Rush Matthew Lavarini Nicholas Lavarini
Minuscule Jj Hicks Bianca Barberena Genevieve Oppenheim
Monopoly Deal #1 Michelle Olson Cynthin Ellis Tracee 
Monopoly Deal #2 Tracee  Heather Mazorow Richard Dekany
Monopoly Deal #3 Christopher Ramirez Bob Stout Jon Daneshgar
Monopoly Gamer Sophia Zaphiriou Xander Zaphiriou Jefferson Tinus
Munchkin Treasure Hunt Keith Aldrich Bianca Barberena Alexandra Schultz
Nexus Ops Darrell Stark Rachel Peay Heather Mazorow
No Thanks! Eric Downing Sean Growley Brian Rush
Nuclear War Gilbert Quinonez Brian Simmons Bill Harris
Nuke Warz Sean Rich
Password Chris Ngoon Robin Stout Michelle Estrella
Perpetual Motion Machine Darrell Stark Jaye R. Paul Bishal
Phase 10 #1 Dennis Baranowski Nathan Yospe Nicole Naffaa
Phase 10 #2 Cameo Rinchiuso-Baranowski Elias Baranowski Judy Ann Blake
Phase 10 #3 Cameo Rinchiuso-Baranowski Judy Ann Blake Robert Lamarre
Place Your Bets!: The Dealer's Choice Game Brian Rush Jason De Moura
Port Royal Bill Gallagher Jay Spowart Vanessa Gonsalves
Power Grid Ozgun Tumer Zachary Poloso Josh Ballard
Power Grid Deluxe Jason Korb Josh Ballard Earl Colobong
Power Grid World Tour Bruce Schlickbernd Josh Ballard Mike Munson
Promenade Jonathan Zev Steven Lui Gregory Huber
Rail Raiders Infinite Alex Squires Jon Daneshgar
Rat-a-Tat Cat Victoria Schultz Donavon Hyman Allie Hyman
Red Dragon Inn Brian Rush Ruthany Hour Nathan Yospe
Root Kent Mcclard Steffan Muntsinger Amie Kaczmarski
Sagrada Scott Samarel Chris Green Mark Delatorre
Scythe Final Cameron Vanetti Toni Gonsalves Ehren Evans
Shadows over Camelot The Knights Won
Sidereal Confluence: Trading & Negotiation in the Elysian Quadrant Rebecca Ou
Slamwich Rosalind Jang Bianca Barberena Neil Chin
Space Base Mark Nadeski Devin Schoen Sean Growley
Spirit Island 4 Wins
Splendor David Parayre Darrell Stark Sean Growley
Star Trek Ascendancy Joey Vigil Patrick Delatorre Michael Brands
Stone Age Erich Sforza Sean Growley Bruce Schlickbernd
Survive! Bill Harris Rich Pizann Jerell Maneja
Sushi Go! Party Dylan Bunyak Sean Growley Brian Rush
Talisman 4th Ed David Whiting Julie Rinehart Scott Rinehart
Talisman/Cataclysm Leonard Lopez G. Jay Christensen
Terraforming Mars Expansions Benjamin Peck Maria Loram Alan Wood
Terraforming Mars Finals Ephraim Silverman Jonathan Flagg Rodney Altman 
The Hobbit: The Board Game Darrell Stark Derek Ren Ryan Caven
The Obsidian Tower Derek Ren Eric Downing John Spence
The Quacks of Quedlinburg Gregory Huber Brian Rush Nathan Morelli
Thurn & Taxis: Power & Glory Ramon Vinluan Robert Larson Kyle Greenwood
Thurn and Taxis Darrell Stark Lisa Burola Gilbert Quinonez
Ticket to Ride Jaye R. Robert Neff Paul Michalski
Ticket to Ride: Africa Robert Larson Matt Schwartz Lacey Pitino
Ticket to Ride: Europe Ozgun Tumer Jeff Marr Chris Mills
Ticket to Ride: First Journey Daphne Clifft Bianca Barberena Keira Estrella
Ticket to Ride: Old West Darrell Stark Lacey Pitino Ann Marie Butler Allen
Ticket to Ride: Rails and Sails Jeannette Albright Kaz Nyborg-Andersen Gerald Delker
Ticket to Ride: USA 1910 Gilbert Quinonez Matt Schwartz Jeremy Estrella
Titan Eric Gerber Jeff Matthews Eric Downing
Twilight Imperium 4th Ed Josh Beller Edward Tu John Oh
Uno #1 Lee Ursich Karin Yospe Lewis Day
Uno #2 Ivan Yospe Elias Baranowski Michelle Olson, Justin Wahl
Uno #3 Lee Ursich Karin Yospe Dennis Baranowski
Uno #4 Mary Taylor Eric Downing Vanessa Gonsalves
Vegas Showdown Darrell Stark Todd Vander Pluym Rich Pizann
Viticulture Stanton Peay Renee Baziuk J Karen Star
Yahtzee Free for All #1 Cynthin Ellis Michelle Olson Nicole Naffaa
Yahtzee Free for All #2 Ben Schear Dennis Baranowski Tanya Emershy
Yahtzee Free for All #3 Mary Taylor Richard Potthoff Krysta Fryer
Collectible Cards & Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
Ascension #1 Ephraim Silverman Melissa Weiss Charles Watson
Ascension #2 Ephraim Silverman Dennis Baranowski Charles Watson
Beauty Queen Death Match Bob West Rich Pizann Brandon Weiss
Clank! A Deck Building Adventure Corey Bartol Daniel Gonzalez Kim Shaver
Clank! and Clank! in Space Bob West Rich Pizann Jack Munson
Friday Night Draft! Ravnica Allegiance Stephen Bowen Samantha Allan Frank Madrid
Keyforge -Solo Sealed Tournament Lester Dizon Isaiah Brody Zach Zeeman
Keyforge Constructed Tournament Jacob Plummer Larry Page Dan Johnson
M:tG Draft - Ravnica Allegiance George Carceres Calvin Lee Sam Orzechowski
Magic: The Gathering - Horde: The Siege The Horde The Players
Magic: The Gathering - K&J Pauper Tourney Jon Brown Tanya Aldrich Michael Arsollon
Magic: the Gathering Commanderin' Jarrett Pilarcik Charles Watson Jonathan Murray
Magic: the Gathering Commanderin' Samantha Allan Jarrett Pilarcik Charles Watson
Magic: the Gathering Commanderin' Daniel Del Pilar Christian Yetter Brandon Kendall
Middle-Earth CCG Arda Players won
Munchkin CCG Tournament Jessie Foster Rebecca Richardson William Salazar
Munchkin Collectible Card Game Draft Event Heather Mazorow Jessie Foster William Salazar
Munchkin Tournament Traci  Joseph Cordero David Whiting
Pirates: Screaming Chickens Dalya Goldsteein Abbie Gill James Aldrich
Pokemon #1 Scott Wheeler Philip Piceno Perrin Weiss
Pokemon #2 Scott Wheeler, Philip Piceno
Red Dragon Inn OP Season 5 Dustin Takeyama
Sealed Ravnica Allegiance Henry Friedman Oliver Caceres
Space Base Kim Shaver Robin Stout Bob Stout
Star Wars Minis Sealed Booster Draft Virtual #16 James Branzuela Neil Kessler
Star Wars Minis Tantive IV Boarding Action James Branzuela Neil Kessler
Strategic-Placement-Con - Clash Royale Tournament David Ziegert Sean Rich David Parayre
Strategic-Placement-Con - Clash Royale Tournament David Parayre David Ziegert Sean Rich
Tak: A Beautiful Game Lizette De La Cruz Oscar Horta Miguel Ochoa
The Tea Dragon Society Emily Mccord Steven Nemeth Christina Gonzalez-Hicks
Transformers TCG Constructed Deck Tournament Joey Vigil Jake Buchheit Marcus Walker
Transformers TCG Constructed Deck Tournament Jake Buchheit Marcus Walker Veero Derkarabetian
Transformers TCG TURBO Sealed Tournament Steven Soto Jake Buchheit Patrick Delatorre
Trick Taking: The Trick Taking Game Dave Intner Rich Pizann Michelle Chicos
Yu-Gi-Oh! Ronen Ziegert Kai Bunyak Christopher Anderson
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Aaron Franklin Dustin Depenning Patrick Ward
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Aaron Franklin Kai Bunyak Oliver Caceres
Yu-Gi-Oh! Advance Tournament Garrett Langewisch Logan Langewisch Kai Bunyak
Yu-Gi-Oh! Draft Tournament Kai Bunyak Ronen Ziegert
Yu-Gi-Oh! Light Tournament Patrick Ward Christopher Anderson Tyler Hicks
Yu-Gi-Oh! Light Tournament Garrett Langewisch Matt Cuneo Kai Bunyak
Miniatures 1st Place 2nd Place 3rd Place
1st 2nd edition X-Wing tournament. Benjamin Ou Erik Duran David Anderson
40K Ironman Tournament William Mattson
Circus Maximus Mark Sanfilippo Jenn Ireland Eric Harman
Da Bellis Antiquitates at Orccon Chris Mazourek Ilan Mitchell-Smith Frank Vassallo
Gasland Tournament Eric Harman Sarai Gonzalez-Hicks Jenn Ireland
Gaslands Kid/Family Tournament Jack Ward Ulric  Jim Zaphiriou
Gaslands Maximum Violence Death Race Eric Harman Jenn Ireland Ben Norman
KILL TEAM 3-day Tournament Finals Vincent Weibert Wesley Rodriguez Sullivan Weibert
Orccon Warhammer ITC 40K Rogue Trader Tournament Joey Vigil Julio Arreygue John Paiva
The Gateway Incident Colin Dimok Greg Mazourek Sam Schrimsher
Armies of Late War Tournament Hyato Tukakosi Christian Sorensen Igor Torgeson
Painting Contest 1st Place 2nd Place 3rd Place
Fantasy Large Ben Norman Kevin Hill Jesse Boyens
Fantasy Single Erin Prichard Shawn Bowen Shaun Stewart
Fantasy Unit Kevin Hill Ben Norman
Historical Single Jesse Boyens
Historical Unit Kevin Hill
Open Erin Prichard Sarai Gonzalez-Hicks
Sci Fi Large Kevin Hill Erin Prichard
Sci Fi Single Jim Sandoval Kevin Hill Jesse Boyens
Sci Fi Unit Kevin Hill
StrategiKids John Adams
StrategiTeens Sophie Norman Jenna Norman Bruce Kaminski, Anakin Ramirez
Judge's Choice Erin Prichard, Sophie Norman, Jesse Boyens
Party Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Barker's Row Carrie Olson
Blood On The Clocktower Good 3 : Evil 2
Cash 'n Guns Live Slytherpuff I'm not choosing O`W'O
Cash 'n Guns Live Pew Pew Pandas Raining Tacos / Cash Cows People against Humanity
Cash 'n Guns Live Team 5 You candie NOT AGAIN!!!
Game Show Play-Along: Blockbusters Lisa Adams Ramon Vinluan Chris Ngoon
Game Show Play-Along: Concentration Sean Growley Robin Stout Matt Schwartz
Game Show Play-Along: The Price is Right Jimmy Jones Nicole Naffaa Daniel Ihlenfeldt
Game Show Play-Along: Tic Tac Dough Alex Chauvin Chris Ngoon Michelle Estrella
ICE CREAM EMPIRE Reimer Tran
One Week Ultimate Werewolf Villagers 1 : Werewolves 1
Schmovie Andre Chautard, Sean Growley, Jimmy Jones, Joman Diec
Shadow*Kitty (prototype) Melody Curtis
Ultimate Werewolf Villagers 5 : Werewolves 4
WHISKEY BUSINESS! Courtney Thomas
RPGs 1st Place 2nd Place 3rd Place
GURPS Tournament Finals Gary Gandara Kris Freeman Keith Estanol
Kansas to step Maire Bourke Alex Slizza Milo Burr
New Strawn Kansas Two Step Keith Estanol Jose Velasquez Ryan Bell
RIFTS® - Mexican Cargo Run: Expedite Exodus Nathan Walker Ernest Kirkpatrick Jose Velasquez
RIFTS® - Mexican Cargo Run: Expedient Exodus Ernest Kirkpatrick Joel Reed Milo Burr
Video Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
Injustice 2 #1 - Standard Josh Drye Jason Duvall Nathan Yospe
Mario Kart 8 #1 - Team Race Jason Bailey, Nathan Yospe Ulric, Michelle Olson Leo Hyman
Mario Kart 8 #2 Jeremy Estrella James Aldrich Keith Aldrich
Smash Bros Ultimate #1 - FFA Jared Patterson William Jackson Kevin Zaat
Smash Bros WiiU #1 - Kirby-Rama Ryan Caven Tyce Ali Cedric Mr. Entertainment
Smash Bros WiiU #2 - FFA Ryan Caven Cedric Mr. Entertainment Jason Bailey
Super Smash Bros Ultimate #2 - 1v1 Lockout Ryan Caven Frank Madrid Jason Bailey
Super Smash Bros Ultimate #4 - FFA Ryan Caven Aaron Franklin Keith Aldrich
War Games 1st Place 2nd Place 3rd Place
1775: Rebellion Tournament Jon Daneshgar Craig Caven, Andres Fresquez
Axis & Allies Tim Towery, Dale Conklin Luke Hardman
Battle Cry- Tournament George Nickols Craig Caven
Kriegsspiel Michael Sheeter Rebecca Ou Josh Deighton
Memoir 44 Classic Craig Caven George Nickols
Sails of Glory Stan Stratton Neil Kessler
Sails of Glory, Frigates Chris Buckley Frank Yuan
Virgin Queen (Campaign Scenario) #1 Ram Vaidyanathan Marshall Neal Braden Boe